KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Güzel Sanatlar Fakültesi

KADIN SANATÇILAR KARMA SERGİSİ-05.01.2016

T.C.

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

 

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

 

KADIN SANATÇILAR KARMA SERGİSİ AÇILIŞ KONUŞMASI

 

            Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak 9 Mart 2015 tarihinde; “İnâs Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nin Kuruluşu’nun 100. Yıl Anısına Kadın Sanatçılar Karma Sergisi, Türk Sanatında Kadın Sanatçılar Paneli ve Kadın Sanatçılar Müzik Ziyafeti ile Osmanlı Kadın Kıyafetleri Defilesi etkinlikleri düzenlenmiştir. Kadın Sanatçılar Karma Sergisi, 9-16 Mart 2015 tarihleri arasında Güzel Sanatlar Fakültesi Sergi Salonu’nda ziyarete açık tutulmuştur. Bu sanatsal etkinliklerin “Dünya Kadınlar Günü” nde yapılmış olması da ayrı bir önem taşımaktadır.

Türk Sanatında Kadın Sanatçılar Paneli’ne; Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet ÖZKARCI’nın oturum başkanlığında Doç. Dr. Aygül AYKUT (Erciyes Üniv.), Doç. Dr. Gözde RAMAZANOĞLU (Çukurova Üniv.) ve Yrd. Doç. Dr. Ayşe F. EROĞLU (K.S.Ü) konuşmacı olarak katılmışlardır.

Kadın Sanatçılar Karma Sergisi’ne; ülkemizdeki 26 üniversiteden 64 akademisyen kadın sanatçı ile diğer şehirlerden de olmak üzere Türkiye genelinde toplam 94 kadın sanatçı 100 adet eserle katılmışlardır. Bundan dolayı bütün kadın sanatçılarımıza teşekkür ediyorum.

 “İnâs Sanâyi-i Nefîse Mektebi günümüz Türkçesiyle “Kız Güzel Sanatlar Fakültesi” demek olup Mihri Müşfik Hanım’ın çabalarıyla 1914 yılında İstanbul’da açılmıştır. Önceden kız öğrencilerin yüksek öğrenim imkânı yok iken,  İnâs Sanayi-i Nefise Mektebi’nin açılmasıyla beraber bu imkâna kavuşmuşlardır; okul bu özelliği ile büyük önem taşımaktadır. İnâs Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kurucusu olan Mihri Müşfik Hanım ilk kadın ressamımızdır. Okulun ilk yıl Resim Bölümü’ne 33 kız öğrenci alınarak bunun 27’si Müslüman, 6’sı ise Hıristiyandır. Erkek öğrenciler adına 1882 yılında açılan Sanâyi-i Nefîse Mektebi (Güzel Sanatlar Fakültesi) ile 1914 yılında kızlar adına açılan İnâs  Sanayi Nefise Mektebi (Kız Güzel Sanatlar Fakültesi), bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak hizmet etmektedir.

Güzel Sanatlar Fakültesi olarak düzenlediğimiz bu sanatsal etkinlik, “İnâs Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nin  Kuruluşu’nun 100. Yıl Anısına ülkemizde yapılan geniş kapsamlı ilk etkinlik olması açısından önem taşımaktadır. Yine ülke genelinde büyük katılımla gerçekleştirilen “Kadın Sanatçılar Karma Sergisi”, ülkemizde yapılan ilk etkinlik olma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu sanatsal etkinliğin; içerik bakımından kadınlar adına yapılması, sanatçıların ve panelistlerin tamamen kadın olmaları açısından da büyük önem arz etmekte olup, yine bu yönleriyle ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen faaliyet olması yönünden de dikkât çekmektedir. Bundan dolayı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak büyük bir mutluluk duymaktayız. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde başta Rektörümüz Prof. Dr. Durmuş DEVECİ olmak üzere, emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

                     

Prof. Dr. Mehmet ÖZKARCI

                                                                                                               Dekan V.

Resim 1

Resim 2

Resim 3

Resim 4

Resim 5

Resim 6

Resim 7

Resim 8

Resim 9

Resim 10

Resim 11

Resim 12