KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Güzel Sanatlar Fakültesi

“Ninemin Çeyiz Sandığı” Sergisi-31.12.2019

“Ninemin Çeyiz Sandığı” Sergisi


25 Aralık 2019 tarihinde Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı öğretim elemanlarından Dr. Öğr. Üyesi Mine CERANOĞLU ve Öğr. Gör. Meltem ÖZSAN’ın öncülüğünde; Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Moda Tasarım Teknolojileri Bölümü öğretmenlerinden Nermin ANATÜRK, Yasemin OLGUN ve Merve ÇINGIR ile TOKİ Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Moda Tasarım Teknolojileri Bölümü öğretmenlerinden Betül AYGÜN ve Benol YÖNDER’in ortaklaşa hazırladığı “Ninemin Çeyiz Sandığı” isimli sergi açılmıştır.

Bu sergi, “Milli Mücadelenin 100. Yılı”na ithafen hazırlanmış olup geçmişe ait değerlerin gün yüzüne çıkması ve gelecek nesle aktarılması amacıyla yapılmıştır.

Serginin açılışı Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Zahit Bilir, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Millî Eğitim Şube Müdürleri Mustafa Duran, Ramazan Paksoy, Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Ömer Faruk Günay,Dr.Öğr.Üyesi Mine Ceranoğlu,Öğr.Gör.Meltem Özsan, Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü H.İbrahim  Çolakkadı, Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Mutlu Aslantürk ve Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Moda Tasarım Teknolojileri Bölümü öğretmenlerinden Nermin Anatürk ile öğretim elamanları ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Çeyiz; gelinden sonra en çok merak uyandıran, izlemesi en zevk veren hazinelerden biridir. Ceviz kaplamalı çeyiz sandıklar açılınca; sabır, zevk, incelik, sevinç, üzüntü, mutluluk, heyecan gibi birçok farklı duygu ve düşünce ile ortaya çıkan işler, sanat eserlerine dönüşmüş; özellikle kadınlarımız bir sanatkâr edası ile uzun çalışma ve çabaları ile çeyiz sandıklarını hazırlamıştır. Sanatkâr kadınlar anılarını sandıklarında biriktirmiş ve saklamıştır.

Gelinlik genç kız, annesi ve akrabaları tarafından büyük bir sabır ve özenle yapılan çeyiz, halk kültürü açısından özel bir yere sahiptir. Çeyiz kültürü Kahramanmaraş ilinde de halkın büyük bir çoğunluğu tarafından sevilerek devam ettirilen bir kültürel olgudur.

Kahramanmaraş’ta çeyiz kültürü denilince akla oymalı sandıklar ve camekânlar, Maraş file işi, sim sırma (dival tekniği), dokumalar, bakır ürünler vb. gelmektedir. Sergide yaklaşık 300 parça ürün bulunmaktadır ve bu ürünler Kahramanmaraş ilinde yaşayan ailelerden temin edilmiştir.