KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Güzel Sanatlar Fakültesi

Fakültemizde Zekai Bilgen ile Sanat Üzerine Söyleşi -20.12.2019

KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve Güzel Sanatlar Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği Zekai Bilgen ile Sanat Üzerine Söyleşi Programı Gerçekleştirildi.

KSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ve Güzel Sanatlar Öğrenci Topluluğu, 30 yılı aşkın süredir Kahramanmaraş’a musıki adına hizmet veren Zekai BİLGEN’i ağırladı.

Söyleşinin açılış konuşmasını Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet ÖZKARCI yaptı. Sanat üzerine gerçekleştirilecek etkinliklerin devam edeceğini belirten ÖZKARCI, bu tür etkinliklerin öğrencilerimiz için önemli olduğunun altını çizdi. Ayrıca Güzel Sanatlar fakültesinin misyonunun evrensel ölçeklerde sanat eğitimi vermekle beraber,sanatın her türüne de destek olmak gerektiğini vurğuladı.

Müzik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Soner OKAN’ın moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Kahramanmaraş Zekai Bilgen Kültür ve Musıki Derneği Başkanı ve Türk Sanat Müziği Korosu Şefi Zekai BİLGEN gençlere; amatör musıkişinaslar, Türk müziği ve icrası üzerine deneyimlerini aktardı. Musikinin fikri bir düşünceyi belli kalıplar içerisinde kalmak suretiyle estetik kalıplar içerisinde kalma sanatı olarak betimleyen BİLGEN, ruha hitap eden, zevk veren ve heyecan uyandıran her türlü duygunun musıki içerisine girdiğini belirtti ve profesyonelliğin yolunun amatörlükten geçtiği bilgisini paylaştı.

Büyük bir ilgi ile izlenen etkinliğin sonunda öğrenciler Zekai  BİLGEN’e sorular yöneltti ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet ÖZKARCI söyleşi konuğumuz Zekai BİLGEN’e hediye ve çiçek takdim etti. Dr. Öğr.Üyesi Soner OKAN’a etkinliğe katkılarından dolayı teşekkür belgesi verdi.